PEACE RUN – Međunarodna trka mira danas prošla kroz Tešanj.

Učesnici Međunarodne trke mira – “PEACE RUN”   su danas oko 10:30 sati stigli u Tešanj. Kolonu trkača koja je iz pravca Jelaha ušla u Tešanj dočekali su sportisti sa naše općine i učenici Osnovne škole “Huso Hodžić”, te zajedno prešli dionicu od ulaska u grad do Osnovne škole. Učesnike trke mira na platou ispred Osnovne škole dočekao je veliki broj učenika i građana, sa predstavnicima Općine Tešanj (Azra Muslija, pomoćnik Općinskog načelnika), Sportskog saveza općine Tešanj (Sejdić Besim, predsjednik Saveza) i direktorica Osnovne škole Almina Brkić.

Radi se o najvećoj svjetskoj štafetnoj trci sa bakljom mira koja povezuje sve evropske zemlje. Kroz našu državu štafetu mira nosi 14 sportista iz raznih država svijeta. Bosnu i Hercegovinu predstavlja Amur Bašić iz Banja Luke.Trka ima misiju širenja mira i popularizacije sporta a ista prolazi kroz 40 zemalja Evrope. Početak utrke bio je 24. februara 2016. godine u gradu Porto u Portugalu, završetak se planira za 08.oktobar 2016. godine u Rimu (Italija).

Sportisti iz četrnaest država su se obratili učenicima na maternjim jezicima zemalja iz kojih dolaze, zatim su održali svoj perfomans u kojem su prezentovali ideju vodilju ove trke mira za koju je Karl Luis izjavio da “noseći baklju, milioni građana naprave korak za harmoniju i premošćivanje kulturnih i društvenih granica koje odvajaju narod od naroda”.

Učenici Osnovne škole “Huso Hodžić” su prisutnim građanima prezentovali bogat kulturno umjetnički program, te su zajedno sa učesnicima trke napravili jedan počasni krug noseći štafetu mira. Nakon zajedničkog fotografisanja učesnici trke mira su produžili svoj put prema gradu Žepču i dalje kroz našu lijepu domovinu Bosnu i Hercegovinu. U prilogu nekoliko fotografija sa ovog događaja:

2 3 451 52 53 54 55 56589 12 13 14 16 17 18 19 20 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 57 6 7 8 9 10 11